Burak pastewny - siew, wymagania, uprawa i zbiór

Buraki pastewne na polu Zbiór buraków pastewnych

Według danych GUS udział buraka pastewnego w strukturze zasiewów naszego kraju w roku 2013 wyniósł mniej niż 1%. Pomimo wysokiej plenności, jego korzenie bardzo trudno się przechowują. Wynika to z dużej zawartości wody (około 85%). Ponadto, za czynnik ograniczający uprawę buraka pastewnego wymienia się także utrudnioną mechanizację zbioru, której wprowadzenie dla niektórych odmian jest niemożliwe. Praktycznie cała powierzchnia zasiewów buraka pastewnego zarejestrowana jest dla gospodarstw małych, niskotowarowych, bogatych w siłę roboczą.

Warunki uprawy

Spadek temperatury do -4OC przyczynia się do trwałych uszkodzeń korzeni buraka pastewnego. Wszystkie odmiany wykształcające korzenie ponad powierzchnię gleby wymagają wcześniejszych zbiorów. Roślina charakteryzuje się wysokimi wymaganiami wodnymi w ciągu sezonu wegetacyjnego oraz lubi ciepłą, słoneczną jesień. Uprawę buraka pastewnego zaleca się na glebach najlepszych, zaliczanych do kompleksów: pszennego bardzo dobrego, dobrego i wadliwego. Ważnym zabiegiem agrotechnicznym jest uregulowanie odczynu, przynajmniej do pH 6,5. Na plantacjach odchwaszczonych, utrzymywanych w wysokiej kulturze, plonuje najwyżej i najwierniej.

Przedplon

Burak pastewny najczęściej zajmuje stanowisko po zbożach (pszenicy ozimej i jęczmieniu) i kukurydzy. Za najgorsze przedplony wskazuje się rośliny z rodziny kapustowatych, w tym rzepak.

Zabiegi uprawowe

Do pierwszych zabiegów wykonanych jesienią należy zaliczyć podorywkę i bronowanie. Ich celem jest  obniżenie populacji szkodliwych chwastów nawet o 40%. Wykonanie orki średniej i głębokiej gwarantuje stworzenie optymalnych warunków do rozwoju korzeni z zachowaniem właściwej wilgotności gleby i jej aktywności biologicznej. Jesień to czas nawożenia fosforowego, potasowego i organicznego (stanowiska po żbożach).

Prawidłowo wykonane wiosenne zabiegi uprawowe przygotowują rolę do siewu. Dzięki nim nie dochodzi do strat wody w glebie, a nawozy azotowe są dobrze wymieszane w powierzchniowej warstwie roli. Włókowanie na glebach lżejszych a bronowanie na zwięźlejszych przerywa parowanie z gleby, wyrównuje jej powierzchnie.  Po wysiewie nawozów glebę spulchnia się za pomocą kultywatora o sztywnych łapach lub glebogryzarki. Zwięzłość spulchnionej gleby zapewnia wałowanie i bronowanie.

Nawożenie

Burak pastewny należy do gatunków o dużych potrzebach pokarmowych. Faza tworzenia korzenia zapasowego, trwająca średnio od połowy czerwca do września, wymaga dostarczenia największej ilości składników mineralnych. Część z nich trafia ponownie do gleby wraz z opadającymi liśćmi rośliny. Należy pamiętać, że największą rolę w odżywianiu buraka pastewnego odgrywa nawożenie organiczne. Optymalne dawki obornika wynoszą 30- 40 t/ha.

Przykładowe dawki mineralnego nawożenia buraka pastewnego przedstawiono poniżej:

Składnik

Dawka [kg/ha]

Termin stosowania

Azot

160- 200

100 kg przedsiewnie wiosną

Pozostała ilość pogłównie, optymalnie w fazie 2-4 liści buraka

Fosfor (P2O5)

30- 110

Jesień, pod orkę przedzimową

Potas (K2O)

30- 160

Jesień, pod orkę przedzimową, w rejonach z obfitymi opadami 2/3 dawki jesienią, pozostała część wiosną ze względu na możliwość wymywania składnika

Magnez (MgO)

-

-

Źródło: Zalecenia nawozowe dla roślin uprawy polowej i trwałych użytków zielonych. IUNG 2010; Szczegółowa uprawa roślin, tom 1.

czytaj dalej...

JAK DUŻO WIESZ O BURAKACH ĆWIKŁOWYCH? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/10] Jaką nazwę nosi mieszanka startego buraka z chrzanem?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki