Kiedy i jak siać wykę? Najważniejsze zasady i terminy wysiewu

Wyka Wyka

Wyka siewna jest cenną rośliną pastewną z grupy roślin strączkowych. Uprawiana jest najczęściej na nasiona i zielonkę w plonie głównym, a także na zielonkę w poplonie ścierniskowym. Jej nasiona nie są wykorzystywane na paszę ze względu na ich mały plon oraz obecność wicjaniny, która jest gorzka i obniża wartość żywieniową nasion. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie jaki i kiedy siać wykę.

Wymagania uprawowe

Wyka może być uprawiana na terenie całego kraju. Należy do roślin strączkowych o dużych wymaganiach glebowych. O wielkości jej plonowania decyduje jakość gleb – ajlepiej udaje się na mocnych, zwięzłych, dobrze utrzymujących wilgoć i zasobnych w składniki pokarmowe. Wymaga również obojętnego lub słabo kwaśnego odczynu gleby.

Lubi gleby żyzne zaliczane do kompleksu pszennego dobrego i wadliwego – klasy II, IIIa, IIIb do IVa – oraz żytniego bardzo dobrego. Ma duże wymagania wodne przez cały okres wegetacji. Jest wrażliwa na suszę w okresie tworzenia pąków kwiatowych i kwitnienia. Nie ma za to dużych wymagań cieplnych.

Do jej uprawy nie nadają się gleby lekkie i piaszczyste. Wyka nie uda się też na stanowisku o złej strukturze, które nie ma możliwości gromadzenia wilgoci zimowej.

Terminy siewu

Siew wyki przy uprawie na nasiona powinien mieć miejsce jak najwcześniej, zaraz po rozmarznięciu gleby. Z reguły następuje to na przełomie marca i kwietnia, natomiast na zieloną masę ok. 10 dni później. Należy pamiętać, by przy uprawie na nasiona nie przekraczać terminu 14 kwietnia, nawet w północno-wschodnim regionie Polski.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki