Nawożenie gnojowicą - kiedy je stosować? Przedstawiamy wady i zalety

Nawożenie gnojowicą Nawożenie gnojowicą

Gnojowica jest pełnowartościowym nawozem organicznym, zawierającym wszystkie niezbędne roślinom składniki pokarmowe. Zdradzamy, jakie wady i zalety ma nawożenie gnojowicą. Podpowiadamy też, w jakich uprawach taki nawóz sprawdza się najlepiej i kiedy należy go stosować.

Czym jest gnojowica?

Gnojowica to mieszanina przefermentowanych odchodów stałych i płynnych z resztkami paszy i przeciekami z instalacji wodnej. Jest produktem ubocznym chowu zwierząt w systemie bezściołowym. Usuwa się ją metodami hydraulicznymi bądź mechanicznymi i wykorzystuje jako nawóz po rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:0,4-0,8 lub po przekompostowaniu z pociętą słomą.

Wartość nawozowa

Zawartość składników mineralnych w gnojowicy zależy od gatunku zwierząt, od których taki nawóz pochodzi, oraz od rodzaju zadawanych pasz. Na przydatność gnojowicy w nawożeniu roślin wpływ ma również sposób jej przechowywania i stopień rozcieńczenia. Przeciętna ilość składników pokarmowych w dawce gnojowicy bydlęcej wynosi:

  • 0,45% N,
  • 0,6% K2O,
  • 0,09% P2O5,

stanowi ona zatem wartościowe źródło azotu i potasu. Gnojowica trzody chlewnej zawiera mniej potasu, ale nieco więcej azotu i fosforu niż bydlęca. Oba rodzaje gnojowicy można potraktować jako alternatywę dla obornika, zwłaszcza że azot z rozcieńczonej gnojówki jest łatwiej przyswajalny niż ten zawarty w oborniku. Niemniej jednak wprowadzając taką zmianę trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia niedoborów fosforu u nawożonych roślin.

Zastosowanie

Gnojowicę stosuje się w uprawie roślin o długim okresie wegetacji, cechujących się dobrym stopniem przyswajania składników mineralnych z nawozów naturalnych. Doskonale sprawdza się w przypadku warzyw o wysokich wymaganiach azotowych: wszystkich kapustnych, karczocha, selera naciowego i korzeniowego, cykorii, ziemniaka, buraka, dyni, chrzanu, marchwi, szpinaku, papryki, pomidora, szparagów, pora, pasternaku, rabarbaru i szczypioru.

Nawożenie gnojowicą przynosi najlepsze efekty na podłożach ciężkich i średnio ciężkich. W uprawie warzyw i zbóż jej zastosowanie jest ograniczone do jesiennego lub wiosennego przygotowania gleby pod siew i sadzenie – nie wolno używać jej w nawożeniu pogłównym. W sadownictwie nawożenie gnojowicą również przeprowadza się późną jesienią bądź wczesną wiosną. Nawóz należy rozlać w międzyrzędziach, uważając, by nie oblać pędów krzewów i drzew. Jednorazowa dawka gnojowicy nie powinna przekroczyć 30m3/ha.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki