Burak Cylindra - wartościowa odmiana o cylindrycznych korzeniach

Burak ćwikłowy Cylindra to jedna z najbardziej wartościowych odmian buraka. Swoją nazwę zawdzięcza oryginalnemu kształtowi korzeni, które są cylindryczne. Ich miąższ jest bardzo smaczny i często bywa wykorzystywany w przemyśle przetwórczym.

Opis

Korzenie buraka ćwikłowego Cylindra mają bardzo wydłużony, cylindryczny kształt. Są intensywnie wybarwione na czerwono, ich skórka jest ciemnobordowa.

Nie mają gładkiej powierzchni, można na nich dostrzec wcięcia i przebarwienia. Jest to odmiana bardzo smaczna, ma słodki miąższ z delikatnie zaznaczonymi pierścieniami. Nie wykazuje tendencji do przedwczesnego wybijania w pędy nasienne.

Zastosowanie

Burak ćwikłowy Cylindra jest przeznaczony do przetworów. Ma słodki i bardzo soczysty miąższ, najczęściej bywa więc przeznaczany do produkcji soków. Jego korzenie nadają się do marynowania i konserwowania, dobrze smakują również przeznaczone na ćwikłę. Z powodzeniem można je także zamrozić – nie stracą koloru ani jędrności.

Na zbiór wiosenny można go posiać bardzo wcześnie – jest bardzo odporny na temperaturę i szybko kiełkuje, więc proponowany termin wysiewu to połowa kwietnia. Buraki Cylindra można także wysiewać na przełomie czerwca i lipca – ich korzenie mogą być zabezpieczone po jesiennym zbiorze i przeznaczone do użytku zimowego.

Odmiana wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na wodę w okresie kiełkowania, później bez problemów znosi nawet długotrwałą suszę.

JAK DUŻO WIESZ O BURAKACH ĆWIKŁOWYCH? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/10] Jaką nazwę nosi mieszanka startego buraka z chrzanem?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki