Burak Okrągły Ciemnoczerwony – odmiana polecana na zbiór pęczkowy

Okrągły Ciemnoczerwony to burak ćwikłowy szczególnie polecany na wczesny (letni) zbiór pęczkowy. Najważniejsze jest jednak to, że należy on do odmian bardzo plennych – potrafi dać nawet do 70 ton dobrze wyrośniętych korzeni na hektar. Za znaczącą zaletę wypada uznać również jego dużą wytrzymałość na warunki przechowalnicze.

Opis

Odmiana ta zalicza się do dosyć późnych, ponieważ nadaje się do zbioru dopiero po co najmniej 110 (a czasami nawet po 120) dniach od siewu. Skórka korzeni spichrzowych jest zabarwiona na ciemnowiśniowo, a przy tym gładka. Same korzenie mają natomiast kształt kulisty lub kulistospłaszczony, u nasady zaś wyglądają na nieco lejkowate. Są dosyć duże, co sprawia, że w glebie zagłębiają się do ¾ swojej długości. Ciekawie prezentuje się także ich miąższ, który dzięki równomiernemu rozłożeniu betaniny (czyli czerwonego barwnika) jest intensywnie krwistoczerwony i posiada bardzo słabo zaznaczone pierścienie.

Wysiew

Termin siewu opisywanej odmiany jest uzależniony od typu uprawy. Jeśli planujemy zbiór pęczkowy, to najlepiej rozpocząć ją w pierwszej połowie kwietnia. Jeżeli jednak zależy nam na burakach, które będą nadawać się do przechowania przez zimę, to siew powinniśmy przeprowadzić na przełomie maja i czerwca. W każdym przypadku należy wysiać ok. 12 kg nasion na hektar pola. Aby plon okazał się zadowalający, trzeba też dopilnować, aby ziemia była odpowiednio wilgotna przez cały okres uprawy.

Właściwości

Burak Okrągły Ciemnoczerwony praktycznie w ogóle nie gromadzi azotanów. Oprócz tego zawiera sporo cukrów, które nadają mu interesujący smak. Co ciekawe, odmiana ta nie jest wymagająca, a żeby przynieść w pełni wartościowy plon najbardziej potrzebuje gleby stosunkowo bogatej w składniki pokarmowe.

Dagmara Deska

JAK DUŻO WIESZ O BURAKACH ĆWIKŁOWYCH? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/10] Jaką nazwę nosi mieszanka startego buraka z chrzanem?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki