Cebula Augusta – niezwykle plonotwórcza ozima odmiana

Cebula Augusta należy do grupy odmian zimujących w gruncie, a to dlatego, że cechuje się wysoką odpornością na niskie temperatury. Poza tym świetnie plonuje, a wydawane przez nią zgrubienia osiągają zawsze bardzo dobrą jakość.

Opis

Augusta to odmiana ozima o średnio długim okresie wegetacji – zazwyczaj rozciąga się on na ok. 300 dni. Roślina wytwarza cebule o kształcie odwrotnie jajowatym (lub inaczej: kulistoromboidalnym), często delikatnie spłaszczone od góry. Jej zgrubienia osiągają średnie rozmiary i ważą po mniej więcej 100 g. Miąższ cebul przyjmuje białokremową barwę, a jego smak określa się jako dosyć ostry. Otaczają go mocno przylegające, złociste suche łuski.

Uprawa i zastosowanie

Za najodpowiedniejszy termin na wysiew nasion uznaje się okres od 15 do 25 sierpnia, co wynika z założenia, że roślina powinna zdążyć wytworzyć ok. 5 liści jeszcze zanim nadejdzie zima. Zalecana rozstawa w uprawie prezentowanej odmiany wynosi 8 × 40 cm. Zbioru cebul oczekujmy na początku maja kolejnego roku. Taki wczesny plon znakomicie nadaje się do sprzedaży w pęczkach. Również cebule zebrane w terminie późniejszym przeznacza się najczęściej do bezpośredniego spożycia, a jeśli na przechowanie, to nie za długie – zgrubienia Augusty można bowiem przetrzymywać najwyżej 2 miesiące. Odradza się z kolei użytkowanie jej w przemyśle przetwórczym.

Właściwości

Prezentowana odmiana jest uznawana za niezwykle plenną, ponieważ pozyskany z niej plon handlowy wynosi zazwyczaj ok. 30 t/ha, co stanowi aż 94% plonu ogólnego. Taka zależność wynika między innymi z tego, że cebula Augusta jest wysoce odporna na mączniaka rzekomego. Warto też wspomnieć, że zawartość suchej masy w wytwarzanych przez nią zgrubieniach utrzymuje się na poziomie ok. 10%.

Dagmara Deska

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki