Czereśnia Rivan - wczesna odmiana odporna na mróz i choroby

Czereśnia Czereśnia

Czereśnia Rivan to jedna z najbardziej wartościowych odmian wczesnych. Zachwyciła sadowników swoją wysoką odpornością na mróz i choroby, dzięki czemu cieszy się niesłabnącą popularnością już teraz w całej Europie Środkowej. Zalicza się ją do tzw. sercówek, czyli czereśni o miękkim miąższu.

Pochodzenie

Odmianę tę wyhodowano w Stacji Hodowli Roślin Balsgard w Szwecji. Na początku mówiono na nią Szwecja D., ale z czasem przechrzczono ją na obecną Rivan. Określenie to nawiązuje do pierwszych liter z nazw czereśni Wczesnej Riversa i Annonay, z krzyżówki których ją otrzymano.

Opis

Drzewo to rośnie umiarkowanie silnie, a jego korona jest prawie idealnie kulista – po prostu bardzo foremna. Przy tym wszystkim jednak okazuje się dosyć luźna, bo i średnio zagęszczona. Owoce mają kształt sercowaty, ale też  mocno ścięty od góry. W oczy rzuca się również duże zagłębienie szypułkowe. Co do skórki, to jest ona ciemnoczerwona i lśniąca. Jednak ogólnie jej powierzchnia jest dosyć nieregularna. Czerwony miąższ okazuje się zaś miękki i trochę kwaśny w smaku. Pestka jest mała i jajowata. Czereśnie Rivan zaliczymy do średniej kategorii wagowej, ponieważ jeden okaz waży ok. 4,5–5,5 g.

Nawożenie

Ze względu na małe owoce odmianę Rivan poleca się sadzić głównie na działkach czy w przydomowych ogródkach. Ponieważ czereśnia potrzebuje dużo składników odżywczych, należy ją odpowiednio nawozić. Jeśli jednak ziemia okaże się wystarczająco żyzna, to wystarczy ją tylko na wiosnę wyściółkować obornikiem. Trzeba za to wyrzekać się gleby zbyt kwaśnej, ponieważ najlepsza to taka o pH 6,8–7,1. Gdy nie ma innego wyjścia, powinno się sięgnąć po nawóz wapnowy.

Zbiór

Rivan zaczyna owocować w ok. 2–3 lata po posadzeniu. Plon tej odmiany będzie coroczny i prawdziwie obfity. Co więcej, pojawi się bardzo szybko. Jak już wcześniej wspomniano, jest to bowiem czereśnia pierwszego tygodnia dojrzewania, co oznacza, że zradza owoce najczęściej już na początku czerwca. Za najlepsze zapylacze dla niej uznaje się przykładowo Vegę bądź odmianę Burlat. Istotne jest także, by zbioru dokonywać stopniowo, ponieważ czereśnie te dojrzewają nierównomiernie.

Wytrzymałość

Należy też dodać, że drzewo dobrze znosi chłody, a kwiaty z kolei świetnie radzą sobie z wiosennymi przymrozkami. Poza tym Rivan praktycznie w ogóle nie poddaje się rakowi bakteryjnemu. Co równie ważne, czereśnie nadają się do transportu, a w czasie deszczów nie mają skłonności do pękania, chociaż w mocno mokre wiosny mogą nieznacznie rozrywać się na czubkach.

Ochrona

By przeciwdziałać pękaniu owoców należących do tej odmiany, można opryskiwać drzewa roztworem chlorku wapnia. Gdy jednak wiosna będzie dosyć sucha, to nie ma potrzeby wykonywać takiego zabiegu. Jeśli z kolei interesuje nas ochrona czereśni Rivan przed ptactwem, to poleca się stosowanie siatek lub emiterów z ostrzegawczym krzykiem szpaka. Coraz częściej jednak korzysta się z metody ekologicznej, polegającej na sadzeniu wokół uprawy drzew morwy.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 64.
  2. Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 310–311.
  3. Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  4. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 144, 147.
  5. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 240.
  6. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 282.
  7. Przybyła A.A., Na wyścigi ze szpakami, „Ogrody”, nr 6/2006, s. 24–28.
  8. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 76.

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki