Dynia Butternut - odmiana dyni piżmowej o oryginalnym kształcie owoców

Dynia Butternut to jedna z ciekawszych odmian dyni piżmowej. Wyróżnia się oryginalnym kształtem owoców, które pojawiają się dość późno, są jednak niezwykle smaczne i aromatyczne. Jest to ciekawa alternatywa dla standardowych odmian dyni olbrzymiej.

Opis

Rośliny dyni piżmowej Butternut mają bardzo dużą siłę wzrostu i tendencję do rozrastania się. Ich pędy są płożące na ziemi, pojawiają się na nich duże owoce o żółtym lub lekko pomarańczowym kolorze skórki.

Owoce kształtem przypominają dzwon, ich miąższ w środku jest zabarwiony na żółto i ma bardzo wyrazisty, przyjemny zapach. Komora nasienna jest niewielka, dynie są w całości wypełnione miąższem o doskonałym smaku.

Zastosowanie

Wprowadzenie dyni piżmowej Butternut ma dwie niezaprzeczalne zalety. Pierwszą z nich jest niezwykły smak owoców i szereg zastosowań w kuchni. Drugim plusem takiego rozwiązania jest jej atrakcyjny pokrój – płożące, obsypane liśćmi rośliny na których dojrzewają nietypowe w kształcie owoce to bardzo dekoracyjny element ogrodu.

Miąższ rośliny nadaje się do gotowania i marynowania, można zrobić z niego dżemy lub ciasta. Dynia Butternut to odmiana wybitnie amatorska. Ze względu na jej duże zapotrzebowanie na ciepło, nie można jej wysiewać bezpośrednio do gruntu.

Przygotowane w drugiej połowie kwietnia rozsady wsadzamy do gruntu po 15 maja w rozstawie 1x1 metr. Już pod koniec lata można cieszyć się ich wspaniałym smakiem.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki