Dynia olbrzymia Karowita Bis – odmiana o bardzo smacznym miąższu

Karowita Bis to nowość na polskim rynku odmian dyni olbrzymiej. Wykształca piękne owoce o ciekawym ubarwieniu i smacznym miąższu, z którego można przyrządzać soki uwielbiane przez dzieci. Cechuje się też wysoką wartością przechowalniczą. Ze względu na wyjątkową użyteczność tego warzywa warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Opis

Karowita Bis dojrzewa umiarkowanie wcześnie. Cechuje się pokrojem półkrzaczastym, przy czym jej płożące pędy rosną średnio silnie. Jedna roślina jest w stanie wykształcić co najwyżej trzy owoce, które są dosyć charakterystyczne. Przybierają kulisty kształt, mogą być lekko spłaszczone od góry. Ważą średnio od 2,5 do 3,5 kg, jednak zdarza się, że osiągają masę ok. 6 kg. Ich zaletę stanowi fakt, że większość wnętrza owocu zajmuje gruby miąższ barwy ciemnopomarańczowej. Jest on całkiem miękki i bardzo smaczny. Białe nasiona średniej wielkości znajdują się w niewielkiej komorze. Owoc okrywa cienka jak na dynię skórka, na powierzchni której występują podłużne bruzdy. W początkowej fazie dojrzewania jest jasnoczerwona, z widocznymi kremowymi paskami, ciągnącymi się wzdłuż bruzd, jednak z czasem ciemnieje i staje się bardzo atrakcyjna pod względem wizualnym.

Właściwości i zastosowanie

Prezentowana odmiana należy do wyjątkowo plennych – wydaje ok. 50–60 ton owoców w przeliczeniu na hektar. Pozyskuje się z niej dynie tak dobrej jakości, że ich późniejsze długotrwałe przechowywanie nawet przez kilka miesięcy (do marca) nie sprawia żadnych problemów – tym bardziej, że są mało podatne na uszkodzenia. Poza tym Karowita Bis ma na tyle cienką skórkę, że nie trzeba jej obierać, gdy chcemy ją ugotować na przykład w zupie. Szczególnie jednak zaleca się przygotowywać z niej soki, ponieważ zawiera dużo cukrów, którym zawdzięcza swój wyśmienity smak, a w jej miąższu znajduje się ponad 10% suchej masy.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki