Fasola Eryka - nowa polska odmiana z przeznaczeniem na suche nasiona

Fasola na suche nasiona Nasiona fasoli

Fasola wielokwiatowa Eryka to stosunkowo nowa, polska odmiana przeznaczona do uzyskania suchych nasion, które w tym przypadku są niezwykle smaczne.

Charakterystyka

Ta średnio wczesna odmiana fasoli wielokwiatowej tworzy karłowe (do 50 cm wysokości) lub przy wyższych temperaturach biczykowate rośliny (długość biczyka dochodzi do 50 cm). W jednym, krótkim strąku znajduje się średnio 4-5 białych, gładkich, nerkowatych, wyjątkowo smacznych nasion. Masa tysiąca nasion (suchych) wynosi ok. 1600-1800 gramów.

Uprawa

Fasola Eryka wymaga gleb próchnicznych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych, ciepłych i dobrze odchwaszczonych. Przy jej uprawie ważniejsze niż warunki glebowe są odpowiednie warunki klimatyczne – najlepiej będzie rosnąć w południowo-zachodniej części Polski.

Nasiona odmiany Eryka wysiewamy w maju, po przejściu wiosennych przymrozków, na słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku (fasola jest bardzo wrażliwa na wiatry) w rozstawie rzędów 40-50 cm, a w rzędzie co 8-10 cm. Zbioru dokonujemy na przełomie sierpnia i września, kiedy liście zaczynają żółknąć i opadać, a strąki i nasiona dojrzewają.

Zastosowanie

Eryka to typowa fasola z przeznaczeniem na suche nasiona. Warto wprowadzać ją do naszej diety, gdyż jest cennym źródłem dość dobrze przyswajalnego białka, witamin B i C, czy soli żelaza, wapnia i fosforu. Nasiona odmiany Eryka to dobry surowiec na potrawy dla osób chorujących na cukrzycę, czy borykających się z chorobami systemu nerwowego.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki