Fasola Kontra – karłowa odmiana wyróżniająca się wartościowymi nasionami

Fasola Kontra wydaje jedne z najcięższych ziaren wśród wszystkich odmian przeznaczonych na suche nasiona. Poza tym warto wspomnieć, że roślina ta należy do podgrupy fasoli biczykowych, czyli takich, które wytwarzają mnóstwo plączących się ze sobą pędów bocznych.

Opis

Kontra to wielokwiatowa odmiana karłowa. Jej strąki nadają się do zbioru po ok. 118 dniach od momentu siewu. Tym samym uznaje się ją za średnio wczesną.

Co do budowy i pokroju samej rośliny, to warto przyjrzeć im się bliżej, ponieważ są nietypowe. Odmiana ta osiąga wysokość od 40 do 45 cm, a jej pędy się płożą, co oznacza, że przy ziemi jest mocno rozkrzewiona. Jako fasola biczykowa (półpienna) wytwarza dużą liczbę pędów bocznych (biczyków), które nadają górnym partiom rośliny wiotki pokrój i dodatkowo splątują się ze sobą – na tyle mocno, że zbiory stają się naprawdę trudne. Biczyki Kontry mogą osiągnąć od 35 do nawet 70 cm długości. Jeśli liczymy na to, że specjalnie dobrane warunki uprawy (np. niższe nawożenie azotem) mogłyby wpłynąć na pokrój roślin tej odmiany, to niestety się rozczarujemy. Niemniej okazuje się, że ok. 15% wywodzących się z niej okazów może być pozbawionych biczyków.

Co do samych suchych nasion, są one białe i błyszczące (choć żyłkowane), a także lekko wydłużone i spłaszczone. Najważniejsze jednak, że 1000 sztuk waży co najmniej 1,5 kg, a niekiedy prawie 2 kg.

Siew

Za normę wysiewu uznaje się od 88 do 105 kg nasion na hektar, co przekłada się na mniej więcej 75 tys. roślin na hektar. Nasiona zaleca się sadzić punktowo na głębokości 5–6 cm w rozstawie 50 × 30–35 cm. Pamiętajmy, że najlepszym terminem siewu fasoli na suche nasiona jest okres od 1 do 15 maja.

Zastosowanie

Odmiana ta polecana jest zarówno do uprawy wielkotowarowej, jak i amatorskiej. Niezależnie od metod uprawy, pozyskany z niej plon i tak będzie duży, szacuje się bowiem, że średnio wynosi ok. 2,0–2,5 t/ha. Poza tym nasiona zawierają aż 25% białka i cenione są nie tylko na rynku spożycia bezpośredniego, lecz także w przetwórstwie. Warto pamiętać również o tym, że fasola Kontra charakteryzuje się odpornością na antraknozę i tolerancją wobec bakteriozy obwódkowej.

Dagmara Deska

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki