Groch Pegaz – plenna odmiana wydająca nasiona o dużej zawartości cukru

Groch Pegaz to odmiana o niezwykle wysokiej zawartości cukru, co sprawia, że konsumenci uwielbiają smak jego nasion. Docenią go także plantatorzy, ponieważ dostarcza bogatego plonu.

Opis

Aby nasiona tej odmiany w pełni dojrzały i nadawały się do zbioru, potrzeba mniej więcej 75 lub 78 dni – licząc od terminu siewu. W przypadku Pegaza mamy zatem do czynienia z dosyć wczesnym grochem siewnym. Co do samej rośliny, to charakteryzuje się ona sztywną łodygą, i wyrasta na niską – osiąga bowiem maksymalnie od 40 do 60 cm wysokości. Przy tym wszystkim wydaje jednak dorodne strąki, pojawiające się na roślinie pojedynczo lub parami. Dorastają one do długości ok. 8–9 cm i mieszczą po 7–8 wyrównanych, dużych nasion. Te z kolei w stanie świeżym są zielone i pomarszczone. Przede wszystkim jednak cechuje je słodki, delikatny smak.

Stanowisko

Pegaz, podobnie jak inne odmiany grochu łuskowego, potrzebuje zmianowania, dlatego też nie wolno uprawiać go na tym samym podłożu częściej niż co 4 lata. Jeśli zastanawiamy się nad najlepszym przedplonem, to możliwości mamy naprawdę dużo, ponieważ odpowiednie są praktycznie wszystkie rośliny rolnicze czy warzywne – oprócz motylkowych. Pamiętajmy też, aby przed uprawą grochu zastosować obornik w celu wzbogacenia podłoża o składniki pokarmowe. Data tego zabiegu będzie zależała od rodzaju gleby, tzn. jeśli okaże się żyzna, to uprawa powinna mieć miejsce w trzecim roku po oborniku, natomiast jeśli będzie słaba – to w drugim.

Właściwości

Plon świeżych nasion, możliwy do uzyskania w uprawie odmiany Pegaz, wynosi zazwyczaj ok. 4–5 t/ha. Masa 1000 sztuk nasion wynosi niecałe pół kilograma.

Warto też wiedzieć, że groch ten najczęściej użytkowany jest w przemyśle przetwórczym, szczególnie w produkcji konserw. Można go jednak spożywać również bezpośrednio po zbiorze. Co do samej rośliny, to dobrze radzi sobie zarówno z chorobami, jak i ze szkodnikami.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki