Kalarepa Alka - wartościowa odmiana o ciemnofioletowych zgrubieniach
Zobacz także
Pełna wartości odżywczych, smaczna i zdrowa kalarepa powinna znajdować się w naszej diecie. Nie jest szczególnie trudna w uprawie, ma małe wymagania glebowe i to dobra roślina do współrzędnej uprawy – znajdźmy dla niej miejsce w ogródku. A jaką odmianę wybrać? Zainteresować niejednego ogrodnika może odmiana Alka, która słynie z wyśmienitego smaku ciemnofioletowych zgrubień, które późno drewnieją.
Charakterystyka
Kalarepa Alka to jedna z późniejszych odmian, od posadzenia rozsady do zbioru mija ok. 85 dni. Tworzy ciekawe, ciemnofioletowe zgrubienia łodygowe o kształcie od eliptycznego po kulisty. W środku kryją pyszny, soczysty i kruchy miąższ, który nie przejawia tendencji do szybkiego drewnienia. Dodatkowym walorem odmiany Alka jest długie zachowanie, czasem aż do późnej zimy, walorów smakowych zgrubienia podczas przechowywania.
Uprawa
Kalarepę Alka możemy prowadzić w uprawie wiosennej i jesiennej. Nie zaleca się uprawy z siewu bezpośrednio do gruntu, najlepiej uprzednio wyprodukować rozsadę. Gotowe rośliny sadzimy do gleby w rozstawie 30-40 x 20-30 cm, na zbiór wiosenny w kwietniu (5-10 kwietnia), a na zbiór jesienią do połowy lipca. Plon otrzymamy po ok. 6-7 tygodniach
Zastosowanie
Alka to doskonała odmiana do długotrwałego przechowywania, szczególnie ta z uprawy jesiennej. Przyjemny smak i kruchość miąższu sprawiają, że jest ona także wyśmienitym warzywem do bezpośredniego spożycia. Ponadto kalarepa Alka jest dobrym surowcem na mrożonki.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa