Kapusta Koda – wyrównana odmiana o czerwonych, smacznych liściach

Kapusta głowiasta Koda to bardzo smaczna odmiana o czerwono zabarwionych liściach. Zachwyca wyrównanym kształtem główek, które tworzy, oraz wysokim plonowaniem. Warto zainteresować się jej uprawą, zwłaszcza jeśli marzy nam się kapusta o wyśmienitych walorach smakowych.

Opis

Okres wegetacji Kody trwa dosyć krótko – od posadzenia rozsady do zbioru mija średnio 95 dni. Dzięki swojej wczesności odmiana ta nadaje się  na zbiór letni. Wykształcane przez nią główki są wyrównane w swoim kulistym kształcie. Ich specyfika polega na tym, że są osadzone głęboko w liściach zewnętrznych na niskim głąbie. Rozmiary osiągają raczej niewielkie, gdyż ważą od 1,0 do 1,5 kg, ale okazują się przy tym mocno zwięzłe. Najważniejszy dla oceny ich wartości jest jednak kolor ich liści, który w pełni dojrzałości staje się intensywnie ciemnoczerwony.

Warto dodać, że kapusta Koda plonuje w sposób zadowalający, zatem w odpowiednich warunkach uprawy z hektara można uzyskać nawet 40 ton główek.

Wymagania

Do jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku tej odmiany należy obfite nawożenie potasem, ma on bowiem istotny wpływ na to, czy blaszki liściowe ubarwią się w prawidłowy sposób i jak intensywny będzie ich czerwony kolor. Poza tym musimy pamiętać o takich podstawowych wymogach kapusty, jak optymalna temperatura (ok. 15–20°C) i dostęp do światła, gdyż jego brak powoduje zniekształcanie się główek. Równie istotne jest odpowiednie nawadnianie i właściwy wybór stanowiska z podłożem o dużej zawartości próchnicy.

Zastosowanie

Kodę najlepiej spożywać bezpośrednio po zbiorze, ponieważ jej liście są smaczne i soczyste. Będą zatem idealnie nadawać się do przyrządzania surówek czy potraw gotowanych. Nieco gorzej sprawdzają się w przetwórstwie, ponieważ pod wpływem obróbki termicznej zmienia się ich piękna barwa. Koniecznie trzeba też zaznaczyć, że główki nie powinny być dłużej przechowywane.

Dagmara Deska

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki