Koper ogrodowy Moravan – bardzo plenna i niezwykle aromatyczna odmiana

Koper ogrodowy Moravan ceniony jest za niezawodne plonowanie. Co więcej, pozyskiwane z niego zbiory są zawsze ponadprzeciętnie wysokie i za każdym razem cechują się dobrą jakością. Nic więc dziwnego, że uprawia się go tak często.

Opis

Z odmiany tej wywodzą się rośliny, wyrastające na całkiem imponującą wysokość – zazwyczaj osiągają bowiem ok. 1 m. Ich liście mają kolor ciemniej zieleni i wydzielają mocny, intensywny zapach. Nie tylko sprawiają, że po ogródku roznosi się przyjemna woń, lecz także nadają się do użytku w praktycznie każdej potrawie. Co do samej rośliny, to charakteryzuje się silną skłonnością do rozkrzewiania się. Należy też zaznaczyć, że kwitnie późno.

Uprawa

Koper Moravan – podobnie jak inne odmiany – nadaje się do siewu kilkakrotnego. Oznacza to, że w całym sezonie wegetacyjnym (czyli zazwyczaj od trzeciej dekady marca do połowy sierpnia) można wysiewać go na tym samym podłożu do trzech razy. Ponieważ od siewu do plonowania mija około dwóch miesięcy, zbiór może przypaść na okres od połowy maja do połowy września. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy zerwać koper jeszcze świeży, to musi mieć on co najmniej 10 cm wysokości – żeby osiągnął taki stan, zazwyczaj od siewu powinno upłynąć ok. 40 dni. Natomiast jeśli myślimy o zbiorze rośliny z już dojrzałymi owocami, to wtedy czas oczekiwania wydłuża się dwukrotnie.

Zastosowanie

Odmianę tę uprawia się głównie do zbioru na zielono – wtedy plon zawsze będzie wysoki. Można też przeznaczyć ją do mrożenia czy suszenia, przy czym w tym drugim przypadku istotne jest, aby liście kopru przechowywać w dobrze zamkniętym pojemniku. Najlepiej jednak stosować koper jako przyprawę, ponieważ jego intensywny smak i charakterystyczny zapach ulepszą niejedno danie. Pamiętajmy tylko, że gdy sięgamy po tę przyprawę, to lepiej zrezygnować już z innych.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki