Ogórek Grot - jedna z najwcześniejszych odmian typu korniszonowego

Ogórek Grot to jedna z wcześniejszych odmian ogórków typu korniszonowego, która skusi niejednego amatora.

Doceniono ją już na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 2012 roku nagradzając ją Złotym Medalem Polagra Farm, ponadto Grot jest laureatem „Agro Polska”. Nic dziwnego, to jedna z pierwszych heterozyjnych polskich odmian o białych kolcach posiadająca szereg zalet.

Charakterystyka

Na roślinach przeważają żeńskie kwiaty, które latem zawiązują krótkie, tępo zakończone owoce pokryte jasnozieloną skórką z widocznymi smugami i średnio licznymi brodawkami. Współczynnik kształtu wynosi 3,0:1.

Uprawa

Jest to typowo gruntowa odmiana, która dobrze rośnie, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki. A preferuje żyzne, próchniczne, zasobne w składniki pokarmowe, wilgotne i przewiewne gleby oraz dość słoneczne, osłonięte od wiatru, odchwaszczone stanowisko.

Nasiona wysiewamy wprost do gruntu w maju, w zależności od panujących warunków pogodowych, najlepiej po przejściu wiosennych przymrozków. Dla odmiany Grot przyjmujemy rozstawę 80 x 120 cm.

Wykształcone owoce zbieramy od lipca do września – w zależności od częstotliwości uzyskujemy różny plon – zbierając ogórki codziennie otrzymujemy korniszony, zaś jeśli zbiór będziemy przeprowadzać co 2 dni zyskamy owoce zdatne do konserwowania. Grot to odmiana bardzo dobrze i wiernie plonująca – plon bardzo dobrej struktury.

Zastosowanie

Zebrane ogórki przeznaczyć możemy do bezpośredniego spożycia, ale najlepsze będą na korniszony i ogórki konserwowe – w zależności od częstotliwości zbioru (patrz wyżej „Uprawa”). 

Odporność

Grot jest niezwykle tolerancyjna na większość infekcji grzybowych, głównie na mączniaka rzekomego. Z kolei jest bardzo odporna na jedną z częściej występujących chorób na ogórkach – parcha dyniowatych. Cechy te pozwalają na ograniczenie stosowania chemicznych środków grzybobójczych lub wykorzystania tejże odmiany w uprawie ekologicznej.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki