Papryka Zorza - smaczna odmiana o niezwykle słodkich i soczystych owocach

Papryka czerwona Papryka żółta

Jeśli myślimy o papryce, która rodzi słodkie, soczyste i bardzo smaczne owoce, do tego jest dość prosta w uprawie, to pomyślmy o odmianie Zorza.

Charakterystyka

Ta wczesna odmiana papryki tworzy niskie (40-45 cm) rośliny o sztywnych i grubych pędach głównych. Z tego też względu Zorza nie wymaga podpierania. Na pędach zwisają stożkowate, ostro zakończone, średniej masy (100-130 g), kremowożółte owoce wybarwiające się na pomarańczowo-czerwono podczas dojrzewania fizjologicznego.

Słodki, niezwykle smaczny, soczysty i gruby (7-10 mm grubości) miąższ pokryty jest błyszczącą, cienką i delikatną skórką. Pomimo delikatnej skórki owoce dobrze znoszą transport.

Uprawa

Odmiana Zorza polecana jest zarówno do uprawy pod osłonami (najlepsze niskie, nieogrzewane tunele foliowe), jak i do uprawy w polu. Zanim posadzimy rośliny w gruncie lub w tunelu należy przygotować rozsadę w cieplejszym miejscu – w związku z tym nasiona wysiewamy od marca do początku kwietnia do pojemników wypełnionych substratem torfowym.

Po ok. trzech tygodniach od siewu rośliny pikujemy do doniczek. Wyrośniętą rozsadę papryki Zorza sadzimy w maju lub czerwcu (w zależności od terminu siewu) tunelu lub w pole w rozstawie 40 x 40 cm. Zbioru dojrzałych owoców spodziewać się możemy od końca lipca do października (plon ok. 5-6 kg z 1 m2).

Co więcej, odmiana Zorza nie wymaga pasynkowania – odcinania bocznych pędów.

Zastosowanie

Papryka Zorza to doskonały surowiec do produkcji marynat, sałatek i innych przetworów, polecana jest również do mrożonek. Owoce nadają się również do zaopatrzenia świeżego rynku.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki