Pietruszka Lenka – późna odmiana przeznaczona do długiego przechowywania

Pietruszka Lenka Pietruszka Lenka

Jeżeli zależy nam na rozkoszowaniu się smakiem świeżej, surowej pietruszki zimą, powinniśmy do swojego ogródka warzywnego wprowadzić pietruszkę odmiany Lenka.

Jest dość późna, więc zbiór następuje jesienią i bardzo dobrze się przechowuje, zachowując twardość, smak i apetyczny wygląd nawet zimą.

Opis

Pietruszka Lenka to jedna z odmian pietruszki korzeniowej. Jest dosyć znana wśród hodowców przemysłowych i ogrodników amatorów ze względu na swój długi czas przechowywania.

Jest to odmiana średnio późna, zbiór można przeprowadzić dopiero jesienią. Charakteryzuje się spichrzowym korzeniem o średniej długości (od 16 do 20 centymetrów) i dość szerokich ramionach.

Skórka jest gładka lub bardzo mało chropowata, żółtawa, otacza miąższ o białym kolorze i charakterystycznym, wyraźnym aromacie. Odmiana pietruszki Lenka nie wykazuje skłonności do wybijania w nać i pędy kwiatostanowe.

Zastosowanie

Jest to odmiana, która nadaje się głównie do bezpośredniego spożycia – raczej nie poleca jej się do przetworów ani mrożenia. Można ją jednak dość długo przechowywać, z tego względu najczęściej przeznaczana jest na użytek jesienny i zimowy.

Dobrze zabezpieczona bez problemu przetrzymuje zimę. Nie ma szczególnych wymagań uprawowych, dobrze znosi nawet bardzo niskie temperatury, może więc być wysiewane wprost do gruntu wczesną wiosną lub w czasie wysiewów ozimych – z przeznaczeniem na wczesnowiosenny zbiór pęczkowy.

CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

[1/14] Ile kalorii znajduje się w 100 g pietruszki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki