Nawożenie pomidorów bez tajemnic!
Pomidory malinowe – cenione i chętnie kupowane odmiany pomidora
Zobacz także
Pomidory malinowe rzadko są uprawiane na większą skalę. Nadają się raczej do uprawy amatorskiej. Ich produkcja wymaga sporo pracy, ale jest ona nagradzana wysokim plonem dobrej jakości. Obecnie w uprawie powraca się do starych odmian, m.in. tych o sercowatym kształcie – bawole serce. W krajowym rejestrze COBORU znajduje się wiele odmian pomidora malinowego: Faworyt, Malinowy Kapturek, Malinowy Kujawski, Malinowy Olbrzym, Malinowy Ożarowski, Malinowy Retro, Malinowy Rodeo, Malinowy Smaczek czy Malinowy Warszawski.
Faworyt
Odmiana średnio wczesna (okres wegetacji 110–120 dni, zbiór 1., 2. dekada lipca), o średniej sile i ciągłym typie wzrostu. Poleca się prowadzenie jej na 2–3 pędy. Tworzy duże owoce, osiągające wagę nawet do 500 g, o cienkiej, różowej skórce. Miąższ jest mięsisty, smaczny, różowy, z dużą liczbą komór nasiennych rozdzielonych wybarwionym rdzeniem. Odmiana polecana do uprawy amatorskiej w gruncie, wymaga palikowania.
Malinowy Ożarowski
Wysoko rosnąca, wczesna odmiana (okres wegetacji 110–120 dni, zbiór 2.,3. dekada lipca), o silnym typie wzrostu, wymaga palikowania. Jej cechą charakterystyczną jest wytwarzanie ziemniaczanego typu liści. Zawiązuje średniej wielkości, kuliste lub kulisto-spłaszczone, delikatnie żebrowane smaczne owoce o malinowej skórce bez piętki. Miąższ jest różowy z regularnie rozmieszczonymi komorami nasiennymi. Owoce charakteryzują się wyrównanym ciężarem (110–120 g) oraz małą skłonnością do pękania. Odmiana polecana do uprawy w gruncie, ale również w wysokich tunelach foliowych.
Malinowy Olbrzym
Odmiana średnio późna (120 dni, 3. dekada lipca) o ciągłym, silnym wzroście. Zaleca się uprawę na 1 lub 2 pędy, przy palikach. Zawiązuje bardzo duże (masa powyżej 200 g), delikatnie spłaszczone, żebrowane owoce o różowej, cienkiej skórce. Na dojrzałych owocach pozostaje duża, żółta piętka. Różowy miąższ jest wyjątkowo smaczny (z tego względu odmiana ceniona na rynku), mięsisty z nieregularnymi, drobnymi komorami nasiennymi rozdzielonymi ciemno wybarwionym rdzeniem. Owoce lepiej się wybarwiają podczas słonecznej pogody, mają skłonność do pękania i szybko miękną.
Malinowy Warszawski
Odmiana wczesna, o ciągłym typie wzrostu, silnie rosnąca. Rośliny wysoko rosnące, wymagają palikowania. Jej cechą charakterystyczną są liście typu ziemniaczanego. Tworzy duże (180–250 g), spłaszczone, mocno żebrowane owoce o cienkiej, malinowej skórce. Miąższ jest mięsisty, różowy, smaczny z bardzo dużą liczbą komór nasiennych. Odmiana polecana do uprawy w polu i w wysokich tunelach foliowych. Uzyskuje się średni plon wynoszący 8–9 kg z jednej rośliny. Owoce wyrównane pod względem kształtu i wielkości. Odmiana dość odporna na niektóre choroby.
Malinowy Kapturek
Odmiana samokończąca, malinowa, drobnoowocowa typu cherry. Bardzo plenna. Owoce małe (7–8 g), wydłużone, trwałe o różowej skórce. Nie opadają przedwcześnie. Ze względu na dużą liczbę owoców zaleca się podwiązywanie pędów do palików. Odmiana polecana do uprawy na stanowisku osłoniętym w polu lub w tunelu foliowym. Charakteryzuje się dużą odpornością na choroby grzybowe, nadaje się do upraw ekologicznych.
Malinowy Smaczek
Wczesna odmiana malinowa o drobnych owocach typu cherry. Tworzy małe jagody (7–10 g), trwałe, wydłużone o czerwonoróżowej skórce. Miąższ jest wyjątkowo smaczny, orzeźwiający. Odmiana ze względu na rozwój wymaga cięć i prowadzenia przy palikach. Tolerancyjna na choroby grzybowe i bakteryjne, o małej skłonności do pękania owoców. Polecana do uprawy w polu na stanowisku osłoniętym lub w tunelu foliowym.
Wysokiej jakości nasiona pomidorów do siewu kupisz tutaj
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa
Bibliografia:
Sikora E., „Ogród warzywny przy domu”, wyd. Hortpress, Warszawa 2011 r., s. 119.
Waszak J., „Malinowe pomidory” [w:] „Działkowiec”, nr 3/2007 r., s. 60.
INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]
Zobacz także
-
-
23059 , 0 , 0 , 0 Jak uprawiać pomidory pod osłonami? Dzielimy się wskazówkami
-
22172 , 0 , 0 , 0 Z sukcesem uprawiamy pomidory gruntowe
-
40413 , 0 , 77 , 0 Wysiew pomidorów. Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób je siać
Komentarzy (1)
Roza2
Dodano: 2015-05-18 13:57:33Bardzo smaczne i słodkie pomidory, osobiście polecam do ogródka faworyt. ;)