Rogownica polna - opis, występowanie i zwalczanie

Rogownica polna Rogownica polna

Każdy zna małe, białe kwiatuszki, które nadają łące uroku. Ta ładna, efektowna roślinka to rogownica polna – wieloletni, goździkowaty chwast, który uparcie zarasta pola i pastwiska. Jego wyplenienie nie należy do najłatwiejszych zadań, jakie stoją przed rolnikiem.

Charakterystyka

Rogownica polna (Cerastium arvense) to bardzo popularny, charakterystyczny kwiat łąkowy. Ma ładny pokrój, zwłaszcza ze względu na drobne, białe kwiatuszki. Jest wieloletnim i dość uciążliwym chwastem, który wschodzi wiosną i wczesną jesienią.

Roślina osiąga od 10 do 30 centymetrów wysokości, często występuje w dużym nasileniu. Pojedynczy egzemplarz wypuszcza kilka łodyg z pędami płonnymi, które raczej są wzniesione lub podnoszące się. Cienka, obła łodyga jest pokryta włoskowatym meszkiem i słabo uliściona. Liście są równowąskie lub lancetowate, również delikatnie owłosione. Najbardziej charakterystyczną częścią rośliny jest kwiatostan – jest to luźna wierzchotka o kilku lub kilkunastu kwiatach, które mają intensywny, słodki i przyjemny zapach. Małe kwiaty są zawsze białe, delikatne, o promienistych, pięciokrotnych płatkach, które mają około 10 milimetrów długości i są rozcięte do około ¼ długości. Okres kwitnienia jest krótki, przypada na przełom maja i czerwca, a po jego zakończeniu pojawiają się owoce – pękające około dziesięcioma ząbkami torebki, w których znajdują się brodawkowate, brunatne nasionka.

Występowanie

Rogownica polna jest pospolita na obszarze całej Polski, pojawia się nawet w górach, z wyjątkiem Tatr. Nie ma szczególnych wymagań, preferuje piaszczysto gliniaste i gliniaste stanowiska, raczej ubogie w składniki pokarmowe i mineralne. Rozprzestrzenia się najbardziej w latach suchych bądź mało wilgotnych. Rośnie na miedzach, rowach i poboczach, często pojawia się na łąkach i pastwiskach, a także przydomowych trawnikach, murawach boisk i lotnisk. Zachwaszcza rośliny okopowe i strączkowe.

Szkodliwość

Dla rogownicy polnej nie opracowano szczegółowych progów szkodliwości. Jej obecność w polu rzadko zmniejsza plon, ale może mieć negatywny wpływ na jego jakość. Z roślinami uprawnymi konkuruje przede wszystkim o wodę. Produkuje bardzo wiele nasion, które mogą się rozprzestrzeniać na duże odległości, z wiatrem, deszczem lub przenoszone przez mrówki.

Zwalczanie

Najlepszym sposobem na ochronę uprawy przed pojawieniem się w niej rogownicy polnej będzie dokładne sprawdzanie i czyszczenie materiału siewnego, w który mógłby zalegać nasiona chwastu. Podorywki oraz wykaszanie nieużytków, rowów i skajów pól pomagają zapobiec rozprzestrzenieniu się jej w plantacji. W przypadku pojawienia się rogownicy w małych ilościach, należy usunąć ją mechanicznie, ręcznie. System korzeniowy tej rośliny jest wątły, dlatego łatwo jest ją wyrwać w całości. W czasie odchwaszczania należy zwrócić uwagę na to, czy nie pozostały żadne pędy. Roślina jest kilkuletnia, więc walka z nią może trwać przez dłuższy czas.

Nadmierne zachwaszczenie, takie, które może znacznie obniżyć plon, zdarza się bardzo rzadko. W takim przypadku możemy jednak zastosować opryski chemiczne. W przypadku rogownicy polnej nie ma zarejestrowanych herbicydów, które byłyby przeznaczone specjalnie do jej zwalczania. Musimy zatem użyć środków nieselektywnych. W ich składzie, jako substancja czynna, powinien się znaleźć dikwat albo glifosat. Obie substancje można stosować przed zbiorem roślin, jeżeli zachwaszczenie jest na tyle duże, że może go utrudnić. Glifosat dodatkowo można stosować pożniwnie, żeby zabezpieczyć poplon lub przyszłoroczną plantację przed ponownym pojawieniem się rogownicy.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki