
Rolnictwo precyzyjne – nowoczesność w służbie wysokich plonów!
Rolnictwo zrównoważone to pojęcie, z którym coraz częściej możemy się spotkać w mediach. Kryje się za nim idea zracjonalizowanej produkcji przy użyciu metod przyjaznych środowisku. W ramach dostosowania się do wymogów tego przedsięwzięcia, powinniśmy wdrażać działania służące ochronie różnorodności biologicznej obszarów wiejskich oraz poprawie środowiska naturalnego.
Pierwszą przesłanką na rzecz tego typu rolnictwa jest fakt, że promuje ono zrównoważone nawożenie. Obecnie coraz częściej porusza się kwestię szkodliwości nawozów sztucznych masowo stosowanych w uprawach. Takie działania nie poprawiają bezpieczeństwa roślin, gdyż mogą one pobrać tylko część tych substancji, a reszta rozprzestrzenia się w środowisku i zanieczyszcza je.
Oprócz tego rolnictwo zrównoważone przeciwstawia się braku zmianowania i uprawianiu tylko jednego bądź dwóch najbardziej opłacalnych gatunków, gdyż powoduje to brak różnorodności w świecie roślinnym i sprzyja masowemu pojawianiu się szkodników oraz chorób, które trzeba zwalczać kolejnymi pestycydami. Skutkuje to z kolei wzrostem kosztów produkcji i zagrożeniem dla środowiska, a także daje niestety tylko złudne poczucie prowadzenia wydajnego gospodarstwa.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że ograniczenie nawożenia azotem i stosowania innych substancji chemicznych z czasem wpływa na poprawę jakości gleby oraz środowiska.
Gospodarstwa spełniające wspomniane postulaty rolnictwa zrównoważonego, wpisują się w działania rządu, ponieważ 25 kwietnia 2012 roku Rada Ministrów przyjęła Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który ma na celu stworzenie głównych kierunków rozwoju polskiego rolnictwa oraz możliwości dofinansowania działań realizowanych w ramach tego programu ze środków krajowych i Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że rolnicy którzy zdecydują się na przystąpienie do projektu będą mogli liczyć na dofinansowanie pod warunkiem, że spełnią podstawowe wymagania dotyczące wszystkich gruntów ornych w gospodarstwie. Należy zatem:
Dopłaty do rolnictwa zrównoważonego w ramach pakietu przyznawane są corocznie, w ciągu trwania 5-letniego zobowiązania, tym z rolników, który przyjmą na siebie zobowiązanie wypełniania wcześniej wymienionych warunków. Dopłata wynosi 100% stawki podstawowej za powierzchnię od 0,10 ha do 50 ha powierzchni rolnych i wynosi 400 zł za ha.
Autor: Helena Kędra
Bibliografia:
Gawrońska-Kulesza A. (red.), „Produkcja roślinna”, cz. 3, wyd. Rea, Warszawa 2010 r., s. 128.
Gostomczyk W., Jasiulewicz M., Kiełczewski R., „Podstawy agrobiznesu”, Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2002 r., s. 262-283.
Grzebisz W. (red.), „Produkcja roślinna. Środowisko i podstawy agrotechniki”, cz. I, wyd. Hortpress, Warszawa 2012 r., s. 18-19.
Kołodziejczak K., „Koncepcja zintegrowanego rozwoju rolnictwa i wsi w świetle badań geograficznych” [w:] „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Geographica Socio-Oeconomica”, nr 13/2013 r.
Kozera M., Ryś-Jurek R., Tabert M., „Podstawy wiedzy o rolnictwie i agrobiznesie”, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań 2012 r., s. 140-142.
Krysztoforski M., „Rolnictwo zrównoważone”, wyd. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warszawa, 2010 r.
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl