Murarka ogrodowa

Bardzo lubię pszczoły, są pożyteczne, a do tego mają ciekawą naturę. W wolnej chwili staram się o nich czytać. Ostatnio zainteresowała mnie murarka ogrodowa, która jest doskonałym zapylaczem wielu roślin, w tym rzepaku. Loty murarek trwają już od początku kwietnia do końca czerwca - już za 2 miesiące zaczną oblatywać pobliskie tereny. Zimują dorosłe, co sprzyja sterowaniu ich rozwojem. Lubią ciepełko, wylatują dopiero, gdy temperatura powietrza bedzie w poblizu 15 stopni - nie lataja podczas deszczu  i silnych wiatrow. 

Budujmy im domki! Ale nie obok roslin wiatropylnych, bo to nimi sie zainteresują i nici z zapylenia naszych roslinek! (minimum 350 m od roslin wiatropylnych)
Murarka wylatuje w odleglosci 100-200 metrow od gniazda (w dogodnych warunkach pokarmowych)
Pszczółki te żyją w spróchniałych drzewach, w ścianach starych budynków, konarach, belach, pustych łodygach roślin i jakichs szczelinach. Są tak cwane, a może po prostu przezorne, że składają jaja wewnątrz rurek oddzielone przegrodą zostawiając ostatnią komórkę pustą - na wypadek ataku jakiegoś innego owada czy zwięrzątkaZ zapłodnionych jaj wylegna sie samice i sa one umiesacozne glebiej, a blizej wyjscia jaja nie zostana zaplodnione i wylęgną się samce. 
Do wybudowania domku wystarczą nam źdźbła trzciny o dł 18-20 cm i średnicy otworu 8 mm. Rurki ukladamy, musimy je zabezpieczyc przed deszczem, ptakami, Mozemy je zebrac w pakiety w drewnianych pojemnikach. 
Niestety murarki sa czesto atakowane przez pasozyty, ciezko jest przed nimi sie bronic. ;(
Teraz, jeśli macie hodowle murarek, jest najlepszy czas na selekcję kokonów! wyjmujemy je z rurek i sprawdzamy stan - jeśli nie widac oznak plesni, maja wystajacy bialy stozek, to wszystko ok. Spleśniałe, źle wykształcone, z pasożytem usuwamy i palimy!

Kategorie
Kategoria główna

Informacje o autorze:

Jozetka

Imię: Joanna

Miasto: Świebodzin


Komentarzy (2)

  1. Mira87

    Czy murarki są sprzedawane tak jak pszczoły miodne? Zastanawiam się skąd je sprowadzić.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki