Agrest

Agrest Agrest

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Agrest. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Ribes uva-crispa 

Rodzina:

agrestowate – Grossulariaceae

Kolor kwiatu:

żółtozielony bądź bladoróżowy

Liście:

trzy- lub pięcioklapowe

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

agrest to krzew, posiadający w węzłach pędów duże, ostre kolce. Jego liście są ułożone skrętolegle i składają się z 3 do 5 klap. Mogą być lekko omszone na całej powierzchni. Drobne, obupłciowe kwiaty przybierają u różnych odmian kolor zielonkawy lub różowy. Niektóre odmiany agrestu są przy tym samopłodne, owocowanie w wyniku samozapylenia nie jest jednak tak obfite, jak plonowanie po zapyleniu pyłkiem innej rośliny. Pierwsze owoce pojawiają się dopiero w 2. bądź 3. roku życia krzewu. Przyjmują postać kulistych jagód w różnych kolorach, zależnych od odmiany.

Gleba:

wapienna i bogata w azot

Forma życiowa:

roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

nie

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

lasy liściaste, zarośla

Okres kwitnienia:

kwiecień

Wysokość:

od 50 do 150 cm

Właściwości:

agrest występuje w wielu odmianach, dlatego jego owoce mogą być zielone, żółte, czerwone lub purpurowe. Mają galaretowaty, soczysty miąższ, często wykorzystuje się je więc w produkcji domowych przetworów, takich jak np. dżemy, marmolady i kompoty. Jagody cechują się nie tylko orzeźwiającym, słodkim i bardzo przyjemnym smakiem, ale również wysoką wartością zdrowotną. Zawierają m.in. witaminy C, B1 oraz prowitaminę A i z tego względu zaleca się podawać je dzieciom. W medycynie ludowej wykorzystuje się je jako środki pomocnicze w leczeniu chorób układu pokarmowego. Wykazują działanie moczopędne i żółciopędne.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki