Arnika górska

Arnika górska Arnika górska

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Arnika górska. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Arnica montana

Rodzina:

astrowate – Asteraceae (Compositae)

Kolor kwiatu:

żółty

Liście:

odwrotnie jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty złożone

Charakterystyka:

wyprostowana łodyga rośliny jest ogruczolona i zazwyczaj nierozgałęziona. Liście odziomkowe rosną zebrane w różyczkę. Są grube, szerokie, pokryte krótkimi włoskami i przybierają odwrotnie jajowaty kształt. Liście łodygowe z kolei mają lancetowatą formę i wyrastają naprzeciwlegle – zazwyczaj na pędzie pojawia się 1-3 pary. Na szczycie łodygi rozwijają się kwiaty, które są zebrane w koszyczki, utworzone z brzeżnych kwiatów języczkowych i środkowych kwiatów rurkowatych. Dno i okrywę koszyczków pokrywa gęste owłosienie.

Gleba:

próchnicza, kwaśna, gliniasto-piaszczysta, żyzna, torfiasta

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

ścisła ochrona

Występowanie:

pastwiska i łąki górskie

Okres kwitnienia:

od czerwca do sierpnia

Wysokość:

od 20 do 60 cm

Właściwości:

arnika górska jest rośliną zarówno leczniczą, jak i trującą. W medycynie ludowej stosowano ją w postaci okładów na skaleczenia i obrzęki w celu przyspieszenia gojenia, w większych dawkach powoduje jednak zatrucia.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki