Bażyna czarna

Bażyna czarna Bażyna czarna

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Bażyna czarna. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Empetrum nigrum

Rodzina:

bażynowate – Empetraceae

Kolor kwiatu:

różowy lub czerwony

Liście:

igiełkowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

bażyna czarna jest niewielką krzewinką. Wykształca bardzo liczne, sztywne pędy i cechuje się pokrojem płożącym. Na jej gałązkach rosną igiełkowe liście, ułożone w okółki. Są dość drobne, grube, skórzaste i jaśniejsze od spodu, a ich krawędzie wywijają się lekko do góry. Łodygę – tak samo jak liście – pokrywa gruczołowate owłosienie. Bażyna czarna jest rośliną dwupienną, co oznacza, że wśród przedstawicieli tego gatunku występuje podział na okazy o kwiatach wyłącznie męskich i okazy o kwiatach wyłącznie żeńskich. W okresie kwitnienia krzewinka wytwarza drobne kwiaty o dzbaneczkowatej koronie i owłosionych działkach kielicha, osadzone w kątach liści i na szczytach pędów. Kwiaty męskie są różowe, żeńskie zaś – czerwone. Po przekwitnięciu z tych ostatnich powstają czarne, błyszczące jagody.

Gleba:

kwaśna

Forma życiowa:

roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

częściowa ochrona

Występowanie:

wrzosowiska, torfowiska, wydmy, górskie hale

Okres kwitnienia:

od maja do czerwca

Wysokość:

od 15 do 45 cm

Właściwości:

roślinę wykorzystuje się jako środek wspomagający leczenie chorób układu moczowego. Wywar z ziela bażyny czarnej można stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza, ponieważ przyjmowany w nieodpowiednich dawkach może doprowadzić do zatrucia.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki