Bez czarny

Bez czarny Bez czarny

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Bez czarny. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Sambucus nigra

Rodzina:

piżmaczkowate – Adoxaceae

Kolor kwiatu:

biały

Liście:

o 5-7 listkach

Forma kwiatu:

kwiaty pięciopłatkowe

Charakterystyka:

roślina może być małym drzewem bądź krzewem. Jej łukowato wygięte gałęzie są pokryte szarą korą i tworzą rozłożystą koronę. Nieparzyście pierzaste liście bzu czarnego składają się z jajowatych lub lancetowatych listków o ostro piłkowanych obrzeżach. Górna część blaszki liściowej jest matowa, dolna natomiast – nieco jaśniejsza i owłosiona. Drobne kwiaty, zebrane w spłaszczone baldachogrona, wydzielają charakterystyczny, silny zapach. Po zapyleniu powstają z nich mięsiste, kuliste pestkowce o fioletowo-czarnym zabarwieniu.

Gleba:

próchnicza, żyzna, bogata w wapń

Forma życiowa:

roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

nadrzeczne lasy liściaste i mieszane, zarośla, polany, gruzy, wysypiska

Okres kwitnienia:

od czerwca do lipca

Wysokość:

od 3 do 10 m

Właściwości:

bez czarny rodzi trujące owoce, które jednak po odpowiednim przygotowaniu nadają się do spożycia. Stanowią cenny surowiec na domowe przetwory – dżemy, soki i wina. Roślina ma też właściwości lecznicze. Napar z kwiatów łagodzi dolegliwości związane ze stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych i płuc, syrop z jagód dzięki zawartości witamin A i C wzmacnia odporność. Zarówno kwiaty, jak i owoce wykazują właściwości napotne i moczopędne, jagody mają ponadto działanie przeczyszczające.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki