Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity Bluszcz pospolity

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Bluszcz pospolity . Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Hedera helix

Rodzina:

araliowate – Araliaceae

Kolor kwiatu:

zielony

Liście:

klapowane

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

roślina wspina się po podporach za pomocą korzonków czepnych. Jej pędy są gęsto pokryte zimotrwałymi liśćmi, które przybierają różne kształty, a ich zmienność zależy od rozmieszczenia. Te osadzone na pędach kwiatonośnych są jajowate i całobrzegie, natomiast liście młode przyjmują formę trój- lub pięcioklapową. Kwiaty, zebrane w półkoliste baldachy, pojawiają się dopiero, gdy roślina ma 7-10 lat, a na stanowisku, na którym rośnie, panują odpowiednie warunki środowiskowe. Owoc bluszczu pospolitego to niebiesko-czarny kulisty pestkowiec.

Gleba:

wapienna, żyzna

Forma życiowa:

roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

lasy liściaste i mieszane, skały, mury, cmentarze

Okres kwitnienia:

od września do października

Wysokość:

do 15 m

Właściwości:

bluszcz pospolity należy do roślin długowiecznych – niektóre okazy dożywają nawet 500 lat. Choć cała roślina jest trująca, znalazła zastosowanie w medycynie ludowej. Wyciąg z liści i pędów może być stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, zwłaszcza przy silnym kaszlu.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki