Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek Bluszczyk kurdybanek

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Bluszczyk kurdybanek . Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Glechoma hederacea

Rodzina:

jasnotowate – Lamiaceae

Kolor kwiatu:

niebieskofioletowy

Liście:

nerkowate

Forma kwiatu:

kwiaty grzbieciste

Charakterystyka:

roślina ma pełzającą łodygę, która łatwo się ukorzenia. Jej liczne, rozgałęzione pędy przybierają pokrój płożący, jedynie pędy kwiatonośne zachowują formę wzniesioną. Liście wyrastają naprzeciwlegle na długich ogonkach. Mają sercowaty kształt, karbowane brzegi i tak samo jak łodyga są pokryte miękkimi włoskami. Dwuwargowe kwiaty rozwijają się w kątach liści. Korona kwiatu przyjmuje niebieskofioletowy kolor i jest upstrzona drobnymi, różowymi plamkami.

Gleba:

bogata w azot, wilgotna

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

lasy mieszane i liściaste, zarośla, przydroża, pola

Okres kwitnienia:

od kwietnia do czerwca

Wysokość:

od 10 do 40 cm

Właściwości:

roślina wykazuje właściwości lecznicze. Stosuje się ją pomocniczo  w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz w celu przyspieszenia gojenia ran. Pomimo swojej przydatności dla człowieka, bluszczyk kurdybanek bywa trujący dla koni i bydła. Substancje zawarte w jego liściach i pędach mogą wywoływać zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki