Borówka bagienna

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Borówka bagienna. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Vaccinium uliginosum

Rodzina:

wrzosowate – Ericaceae

Kolor kwiatu:

biały lub różowy

Liście:

odwrotnie jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

prezentowana roślina jest krzewem o obłych, brunatnoszarych gałązkach. Całobrzegie liście mają łagodnie wywinięte krawędzie. Górną stronę blaszki liściowej pokrywa błękitnawy nalot, jej spód zaś jest sinozielony. Nieliczne kwiaty o beczułkowatych koronach pojawiają się w szczytowych gronach. W pełni lata zawiązują się z nich niebiesko-czarne jagody o matowej powierzchni, która sprawia wrażenie lekko oszronionej.  

Gleba:

torfowa, kwaśna i wilgotna

Forma życiowa:

roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

wilgotne lasy iglaste, torfowiska wysokie

Okres kwitnienia:

od maja do czerwca

Wysokość:

od 15 do 80 cm

Właściwości:

choć sama roślina nie jest trująca, często występuje na niej pasożytniczy grzyb, który wytwarza substancje szkodliwe dla zdrowia. Z tej przyczyny w wyniku spożycia jagód lub części zielnych borówki bagiennej może dojść do zatrucia. W medycynie ludowej jej owoce stosowano przy problemach ze strony przewodu pokarmowego.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki