Borówka brusznica

Borówka brusznica Borówka brusznica

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Borówka brusznica. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Vaccinium vitis – idaea

Rodzina:

wrzosowate – Ericaceae

Kolor kwiatu:

biały

Liście:

odwrotnie jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

roślina jest krzewinką o pędach podziemnych i nadziemnych. Jej skórzaste liście, osadzone na owłosionych ogonkach, są w pełni zimotrwałe. Porastają gałązki skrętolegle i przybierają kształt odwrotnie jajowaty lub lekko eliptyczny. Górna strona blaszki liściowej jest ciemnozielona z wgłębionym nerwem, spodnia natomiast – sinozielona z czarnymi gruczołkami. Faliste obrzeża liści lekko podwijają się do góry. Drobne, dzwonkowate kwiaty, zebrane w ścisłe grona, pojawiają się na końcach gałązek. W sierpniu borówka brusznica rodzi białe owoce, które po osiągnięciu dojrzałości zmieniają barwę na czerwoną.

Gleba:

kwaśna, próchnicza, wilgotna

Forma życiowa:

roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

bory sosnowe, świerkowe, jodłowe, polany, murawy

Okres kwitnienia:

od maja do lipca

Wysokość:

od 15 do 60 cm

Właściwości:

napar z liści borówki brusznicy działa moczopędnie i oczyszcza drogi moczowe. Czerwone, drobne jagody tej rośliny są idealnym surowcem na domowe przetwory.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki