Borówka czarna

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Borówka czarna . Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Vaccinium myrtillus

Rodzina:

wrzosowate – Ericaceae

Kolor kwiatu:

ciemnoczerwony, zielonoczerwony

Liście:

jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

roślina przybiera pokrój krzewiasty i tworzy liczne rozgałęzienia. Młode pędy mają kolor jasnozielony, z czasem zaś szarzeją i stają się mocno kanciaste. Są porośnięte jasnozielonymi liśćmi o krótkich ogonkach, rozmieszczonymi skrętolegle. Blaszka liściowa borówki czarnej ma kształt jajowaty z ostro zakończonym wierzchołkiem i klinowatą nasadą oraz delikatnie ząbkowane krawędzie. Kwiaty wyrastają pojedynczo z kątów liści. Tworzą beczułkowate, czerwone korony, z których wystają drobne szyjki słupków. Po przekwitnięciu kwiatów na krzewie zawiązują się zielone jagody. W miarę dojrzewania owoce zmieniają kolor na czarny z niebieskim nalotem.

Gleba:

kwaśna, próchnicza, piaszczysta

Forma życiowa:

roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

lasy iglaste i mieszane, zarośla, wrzosowiska, bagna

Okres kwitnienia:

od kwietnia do czerwca

Wysokość:

od 15 do 60 cm

Właściwości:

owoce borówki czarnej zawierają wiele cennych substancji leczniczych, które znalazły zastosowanie w medycynie. Sięga się po nie w chorobach oczu, zatruciach pokarmowych i przy biegunce. Mięsiste, słodkie jagody są też często wykorzystywane w produkcji domowych przetworów – robi się z nich dżemy, soki i konfitury. Cenny surowiec zielarski stanowią liście borówki czarnej. Napar z suszu działa przeciwbiegunkowo i wspiera zwalczanie chorób układu moczowego.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki