Bukwica zwyczajna

Bukwica zwyczajna Bukwica zwyczajna

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Bukwica zwyczajna. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Betonica officinalis

Rodzina:

jasnotowate – Lamiaceae

Kolor kwiatu:

purpurowy

Liście:

podłużnie jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty grzbieciste

Charakterystyka:

roślina wykształca czterokanciastą, wzniesioną łodygę, pozbawioną rozgałęzień. Liście odziomkowe są zebrane w przyziemną różyczkę. Mają lekko jajowaty kształt o sercowatej nasadzie i są osadzone na długich ogonkach. Bezogonkowe liście łodygowe przybierają z kolei kształt lancetowaty. Wszystkie liście mają karbowane brzegi i tak samo jak łodyga są odstająco owłosione. Kwiaty bukwicy zwyczajnej, ułożone w nibyokółkach na szczycie pędu, tworzą kłosokształtne kwiatostany. Dolny nibyokółek jest przy tym zazwyczaj położony kilka centymetrów poniżej reszty. Grzbiecista korona kwiatu składa się z dwóch warg i porastają ją miękkie włoski. Roślina wytwarza owoce w postaci jajowatych rozłupek.

Gleba:

piaszczysto-gliniasta

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

wilgotne łąki, zarośla, lasy liściaste

Okres kwitnienia:

od czerwca do września

Wysokość:

od 20 do 80 cm

Właściwości:

bukwica zwyczajna jest jednym z najstarszych ziół, wykorzystywanych w medycynie ludowej. Działa wykrztuśnie i przeciwbólowo. Ma delikatny zapach i gorzki smak.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki