Czereśnia ptasia

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Czereśnia ptasia. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Prunus cerasus var. avium ssp. silvestris

Rodzina:

różowate – Rosaceae

Kolor kwiatu:

biały

Liście:

odwrotnie jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

z gatunku tego wywodzą się dziko rosnące drzewa o rozłożystych koronach, składających się z grubych gałęzi. Pędy czereśni ptasiej są pokryte fioletowoszarą korą, poznaczoną poziomymi bruzdami. Liście, osadzone na długich ogonkach, mają po dwa gruczołki u nasady. Brzegi liści są podwójnie piłkowane, a wierzchołki – ostro zakończone. Latem ulistnienie drzew przybiera barwę matowozieloną, która jesienią przechodzi w odcienie żółci i czerwieni. Słodko pachnące kwiaty rozwijają się w niewielkich baldaszkach. Latem pojawiają się jasnoczerwone, kuliste owoce o mięsistym, słodkim miąższu.

Gleba:

gliniasto-piaszczysta

Forma życiowa:

drzewo, roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

nie

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

lasy liściaste, lasy mieszane i ich skraje, przydroża

Okres kwitnienia:

od kwietnia do maja

Wysokość:

do 20 m

Właściwości:

czereśnia ptasia rodzi jadalne owoce, z których przyrządza się m.in. konfitury i kompoty. Jest ponadto wykorzystywana do produkcji podkładek dla szlachetnych odmian wiśni i czereśni.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki