Czyściec leśny

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Czyściec leśny. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Stachys sylvatica

Rodzina:

jasnotowate - Lamiaceae

Kolor kwiatu:

czerwony

Liście:

jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty grzbieciste

Charakterystyka:

czyściec leśny ma kilka wzniesionych i dętych łodyg. Każda z nich jest owłosiona, a w górnej części ogruczolona. Liście osadzone są na długim ogonku i ułożone naprzeciwko siebie. Blaszka liściowa jest jajowata o brzegach grubo ząbkowanych i ostro zakończonym wierzchołkiem. Liście, z kątów których wyrastają kwiaty, są lancetowate. Kwiaty zebrane są w nibyokółka, które są gęsto ułożone i tworzą wydłużony kwiatostan. Mają owłosiona wargową koronę, która jest czerwona z białymi kropkami. Kielich ma dzwonkowaty kształt. Tworzą go trójkątne ząbki, które są ogruczolone.

Gleba:

bogata w azot, o wysokim poziomie wód gruntowych

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

zarośla, lasy liściaste

Okres kwitnienia:

od czerwca do września

Wysokość:

od 40 do 90 cm

Właściwości:

roślina używana jest w medycynie ludowej jako środek przeciwzapalny i uspokajający. Liście nie tylko są surowcem zielarskim, ale również wydobywa się z nich żółty barwik.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki