Głóg jednoszyjkowy

Głóg jednoszyjkowy Głóg jednoszyjkowy

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Głóg jednoszyjkowy. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Crataegus monogyna

Rodzina:

różowate - Rosaceae

Kolor kwiatu:

biały

Liście:

klapowane

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

głóg jednoszyjkowy jest krzewem lub małym drzewem o ciernistych gałęziach, które tworzą rozłożystą koronę. Kora, która pokrywa cały krzew na początku jest gładka i brązowa, a z czasem zmienia kolor na ciemniejszy i jest bardziej chropowata. Liście mają owalny kształt z klinowatą nasadą i osadzone są na krótkich ogonkach. Podzielone są na trzy lub siedem klap, które mają kilka ząbków. Górna strona blaszki u nasady pokryta jest włoskami, natomiast dolna strona jest naga i jaśniejsza. Kwiaty zebrane są w wzniesione baldachokształtne kwiatostany. Płatki korony są okrągłe i lekko na siebie nachodzą. Po zapyleniu pojawiają się zielone owoce, które podczas dojrzewania stają się czerwone. Są okrągłe a czasem podłużne i mają jedną pestkę.

Gleba:

kamienista, ilasta

Forma życiowa:

roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

suche zarośla, przydroża, lasy liściaste i mieszane, skały

Okres kwitnienia:

od maja do czerwca

Wysokość:

od 3 do 8 m

Właściwości:

surowcem zielarskim są zarówno owoce jak i kwiaty, które działają uspokajająco, przeciwuczuleniowo i obniżają ciśnienie. Owoce natomiast pomagają na bóle mięśniowe i przy zaburzeniach pracy serca.  

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki