Groszek skrzydlasty

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Groszek skrzydlasty. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Lathyrus montanus

Rodzina:

bobowate - Fabaceae

Kolor kwiatu:

purpurowy, niebieski

Liście:

pierzaste

Forma kwiatu:

kwiaty grzbieciste

Charakterystyka:

groszek skrzydlasty ma oskrzydloną łodygę. Jest ona rozgałęziona, a jej pędy są wzniesione lub pnące. Od podziemnego kłącza rozchodzą się rozłogi i korzenie z bulwiastymi zgrubieniami. Liście rosną na całej długości łodygi i osadzone są na skrzydlastych ogonkach. Złożone są z dwóch lub trzech par listków. Listki mają eliptyczny kształt i ich spodnia strona jest sina. Przylistki mają ostro strzałkowatą nasadę. Na długich szypułkach rozwijają się kwiaty motylkowe. Zebrane są w luźne grona, które tworzą dwa lub pięć kwiatów. Płatki korony na początku mają różowy kolor. Pod wpływem odpowiednich warunków zmieniają się na niebieskie.

Gleba:

gliniasta, piaszczysta

Forma życiowa:

bylina, roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

nie

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

zarośla, wrzosowiska, lasy

Okres kwitnienia:

od kwietnia do czerwca

Wysokość:

od 15 do 30 cm

Właściwości:

roślina zmienia swoje zabarwienie w zależności od odczynu soku komórkowego. U młodej rośliny barwnik jest czerwony, ponieważ odczyn jest kwaśny. Z czasem następuje zobojętnienie odczynu, przez co barwnik zmienia kolor na niebieski.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki