Groszek wiosenny

Groszek wiosenny Groszek wiosenny

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Groszek wiosenny. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Lathyrus vernus

Rodzina:

bobowate - Fabaceae

Kolor kwiatu:

różowopurpurowy

Liście:

pierzaste

Forma kwiatu:

kwiaty grzbieciste

Charakterystyka:

groszek wiosenny ma kanciastą łodygę, jednak nie oskrzydloną. Jest ona wzniesiona i zazwyczaj nie rozgałęziona. Liście osadzone są na długich ogonach. Składają się z dwóch lub czterech par listków. Listki są ostro zakończone i szarozielone, jednak mają jasnozieloną spodnią stronę. W przeciwieństwie do innych gatunków groszku, liście Groszku wiosennego nie są zakończone wąsami. Na szczycie długiej szypułki rozwijają się kwiaty, które tworzą grona. Korona początkowo jest czerwona, natomiast z czasem staje się brudnoniebieska. Po przekwitnięciu roślina wytwarza strąki, które zawierają kuliste nasiona.

Gleba:

bogata w składniki pokarmowe

Forma życiowa:

bylina, roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

nie

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

lasy liściaste, zarośla

Okres kwitnienia:

od kwietnia do maja

Wysokość:

od 20 do 40 cm

Właściwości:

w czasie starzenia się rośliny zmienia się odczyn soku komórkowego, który odpowiada za barwę kwiatów. Na początku jest kwaśny odczyn, dlatego kwiaty są czerwonawe. Z czasem odczyn ulega zobojętnieniu i staje się zasadowy, co powoduje zmianę barwy kwiatów na brudnoniebieski.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki