Kalina hordowina

Kalina hordowina Kalina hordowina

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Kalina hordowina. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Viburnum lantana

Rodzina:

piżmaczkowate - Adoxaceae

Kolor kwiatu:

biały

Liście:

jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

kalina hordowina jest krzewem, którego gałązki gęsto pokryte są włoskami. Liście podobnie jak pędy są kosmate na dolnej powierzchni. Mają sercowaty kształt i pomarszczoną powierzchnię o drobno ząbkowanych brzegach. Osadzone są na owłosionych krótkich ogonkach. Drobne kwiaty zebrane są w spłaszczone, półkoliste baldachogrona. Od lipca pojawiają się jajowate i spłaszczone owoce, które zawierają jedną pestkę. Na początku są zielone, natomiast z czasem zmieniają barwę na czarną. Mają słodkawo – śluzowaty smak.

Gleba:

wapienna, lekka, kamienista

Forma życiowa:

roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

górskie lasy i zarośla na zboczach

Okres kwitnienia:

od kwietnia do maja

Wysokość:

od 1,3 do 3 m

Właściwości:

w owocach i korze rośliny znajdują się trujące substancje, których spożycie może wywołać silne wymioty i zaburzenia wymowy. Owoce po zmrożeniu lub po przegotowaniu nadają się do spożycia. Odwary z rośliny działają uspokajająco i przeciwbólowo.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki