Lebiodka pospolita

Lebiodka pospolita Lebiodka pospolita

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Lebiodka pospolita. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Origanum vulgare

Rodzina:

jasnotowate - Lamiaceae

Kolor kwiatu:

różowoliliowy

Liście:

jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty grzbieciste

Charakterystyka:

lebiodka pospolita ma wzniesioną łodygę, która wyrasta z cienkiego kłącza. Pokryta jest miękkimi włoskami i często ma purpurowe zabarwienie. Rozgałęzia się na dolne krótkopędy, a w górze na kwiatonośne gałązki. Wyrastają na niej szerokojajowate liście osadzone na krótkim ogonku. Brzegi liści są płytko ząbkowane i orzęsione. Na spodniej stronie na nerwach rosną małe włoski. Kwiaty rosną na szczytach pędów i tworzą duże wiechy. Korona jest grzbiecista i fioletowa. Kielich złożony jest z pięciu owłosionych ząbków. Roślina po przekwitnięciu wytwarza jajowate rozłupki.

Gleba:

ciepła, sucha

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

widne i suche zarośla, brzegi lasów, wzgórza

Okres kwitnienia:

od lipca do września

Wysokość:

od 20 do 80 cm

Właściwości:

roślina używana jest w medycynie ludowej jako środek antyseptyczny i przeciwzapalny. Działa też wykrztuśnie i rozkurczowo.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki