Lulek czarny

Lulek czarny Lulek czarny

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Lulek czarny. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Hyoscyamus niger

Rodzina:

psiankowate - Solanaceae

Kolor kwiatu:

brudnożółty z fioletowymi żyłkami

Liście:

podłużnie jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

lulek czarny w pierwszym roku wytwarza rozetkę liści, które są podłużnie jajowate, pierzastowrębne o ostrych zakończeniach. Mają pomarszczoną powierzchnię.  W drugim roku rośnie ulistniona łodyga. Liście łodygowe swoją nasadą obejmują łodygę. Są jajowate i mają zatokowo wrębne brzegi. Tak samo jak łodyga wszystkie liście są owłosione i lepkie. Na szczycie łodygi, w kątach liści rozwijają się duże nieprzyjemnie pachnące kwiaty. Rurkowata korona jest brunożółta z fioletowymi żyłkami. Roślina wytwarza owoce, w których jest duża ilość drobnych nasion.

Gleba:

gliniasta, zasobna w azot

Forma życiowa:

roślina jednoroczna, zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie: 

śmietniska, komposty, mury, przychacia, ogrody

Okres kwitnienia:

od lipca do października

Wysokość:

od 30 do 50 cm

Właściwości:

roślina zawiera silnie trujące substancje, których spożycie powoduje zaburzenia świadomości, zawroty głowy i przyspieszone bicie serca. W dużych ilościach prowadzi do śpiączki, a następnie do śmierci. Lulek czarny stosowany był jako środek halucynogenny. W medycynie ludowej natomiast, stosowało się go nasennie, uspokajająco i przeciwbólowo.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki