Miodunka plamista

Miodunka plamista Miodunka plamista

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Miodunka plamista. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Pulmonaria officinalis

Rodzina:

szorstkolistne - Boraginaceae

Kolor kwiatu:

ciemnoróżowe

Liście:

jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

miodunka plamista ma cienkie i pełzające kłącze, z którego wyrasta łodyga. Jest ona wzniesiona i lekko kanciasta. Pokrywają ją szorstkie i szczeciniaste włoski. Liście odziomkowe, które tworzą różyczki mają sercowatojajowaty kształt. Osadzone są na długich, lecz nie dłuższych od siebie ogonkach. Liście łodygowe są mniejsze od odziomkowych. Zarówno liście górne jak i dolne mają białe plamki na górnej stronie blaszki. Pokryte są szorstkimi włoskami i sztywnymi szczecinkami. Kwiaty zebrane są w skrętki, które tworzą szczytowe kwiatostany. Korona jest lejkowata, o początkowym ciemnoróżowym zabarwieniu. Owocami są gładkie, całe owłosione rozłupki.

Gleba:

próchnicza, wapienna, lekka

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

lasy liściaste, zarośla,

Okres kwitnienia:

od marca do maja

Wysokość:

od 10 do 30 cm

Właściwości:

w zależności od odczynu soku komórkowego roślina ma inne zabarwienie. Czerwony kolor oznacza kwaśny odczyn, natomiast barwy bliżej niebieskiego i niebieski odczyn obojętny i zasadowy. Roślina ma właściwości lecznicze. Stosuje się ją przy chorobach dróg oddechowych.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki