Nawłoć pospolita

Nawłoć pospolita Nawłoć pospolita

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Nawłoć pospolita. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Solidago virgaurea

Rodzina:

astrowate - Asteraceae

Kolor kwiatu:

żółty

Liście:

eliptyczne

Forma kwiatu:

kwiaty złożone

Charakterystyka:

nawłoć pospolita ma krótkie kłącze, z którego w pierwszym roku wyrasta rozetka liści. Liście mają jajowatą blaszkę o tępym zakończeniu i osadzone są na długim ogonku. Brzegi blaszki liściowej są piłkowane lub karbowane. Górna strona pokryta jest włoskami, natomiast na dolnej włoski występują tylko na nerwach. W drugim roku wegetacji rośliny, wyrasta wzniesiona łodyga, pokryta siedzącymi liśćmi. Są węższe od odziomkowych i im wyżej są położone tym stają się bardziej lancetowate. Na szczycie łodygi rozwijają się kwiaty zebrane w koszyczki, które osadzone są one na szypułkach i tworzą rozgałęzione wiechy. Kwiaty języczkowate ułożone są na zewnątrz koszyczka, natomiast kwiaty rurkowate rosną w środku. Roślina wytwarza owoce w postaci owłosionych niełupek.

Gleba:

lekka, zasobna w azot

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

suche lasy, zwłaszcza polany i brzegi lasów, zręby, zarośla, zbocza

Okres kwitnienia:

od lipca do września

Wysokość:

od 10 do 100 cm

Właściwości:

nawłoć pospolita ma działanie moczopędne, dlatego stosuje się ją przy chorobach dróg moczowych. Używana jest także do szybszego gojenia ran.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki