Obrazki plamiste

Obrazki plamiste Obrazki plamiste

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Obrazki plamiste. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Arum maculatum

Rodzina:

obrazkowate - Araceae

Kolor kwiatu:

zielony

Liście:

strzałkowate

Forma kwiatu:

kwiaty o maksimum czterech płatkach

Charakterystyka:

roślina obrazki plamiste wytwarza bulwiaste, podziemne kłącze, z którego wyrastają na długich ogonkach odziomkowe liście i tworzą rozetkę. Liście mają strzałkowaty kształt blaszki i czasem występują na nich czarne plamki. Na bezlistnej łodydze pojawia się kwiatostanowa pochwa. Kwiaty są drobne i zebrane na maczugowatej kolbie. Otacza ją białozielona z czarnymi plamkami pochwa. Pod koniec lata na kolbie pojawiają się mięsiste, jajowate jagody o intensywnie czerwonym kolorze. Po dojrzeniu owoców wszystkie liście i pochwa opadają.

Gleba:

zasobna w składniki pokarmowe, próchnicza

Forma życiowa:

bylina, roślina jednoliścienna

Roślina lecznicza:

nie

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

tak

Występowanie:

wilgotne lasy liściaste i zarośla,

Okres kwitnienia:

od kwietnia do maja

Wysokość:

od 30 do 50 cm

Właściwości:

charakterystycznym elementem tych roślin jest kwiatostan, który stanowi pułapkę na muchy. Owady są zwabiane przez woń padliny, która jest wydzielana przez kolbę. Zwabione muchy zsuwają się po gładkiej powierzchni pochwy na dno kieszeni, gdzie znajduje się nektar. Owady uwalniane są dopiero po zapyleniu kwiatów, wtedy więdnie pochwa. Roślina w celu lepszego rozprowadzenia zapachu podnosi temperaturę przemiany chemicznej przez co w pochwie temperatura jest dużo wyższa niż na zewnątrz.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki