Ostrożeń warzywny

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Ostrożeń warzywny. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Cirsium oleraceum

Rodzina:

astrowate - Asteraceae (Compositae)

Kolor kwiatu:

żółty

Liście:

pierzastodzielne, lancetowate

Forma kwiatu:

kwiaty złożone

Charakterystyka:

podobnie jak inne odmiany tego gatunku ostrożeń warzywny wytwarza wzniesioną łodygę. W zależności od osobnika może być pojedyncza lub rozgałęziona. Pokryta jest gęsto ułożonymi liśćmi, które w zależności od położenia mają odmienny kształt. Liście dolne są duże i pierzastodzielne o łatkach ząbkowanych. Górne natomiast są lancetowate i niepodzielone, mają grubo ząbkowane brzegi. Na szczycie łodygi rozwijają się kwiaty rurkowate, które są gęsto upakowane w koszyczki. Okrywy koszyczka złożone są a lancetowatych i ościstych listków. Roślina po zapyleniu zawiązuje owoce, którymi są niełupki z przyczepionym pierzastym puchem kielichowym.  

Gleba:

gliniasta, o wysokim poziomie wód gruntowych, bogata w składniki pokarmowe

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

nadrzeczne zarośla, wilgotne rowy i łąki

Okres kwitnienia:

od lipca do września

Wysokość:

od 40 do 120 cm

Właściwości:

roślina od dawna używana była w medycynie ludowej. Ostrożeń warzywny ma właściwości odtruwające i żółciopędne. Pomaga przy leczeniu wszelkich chorób wątroby.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki