Podagrycznik pospolity

Podagrycznik pospolity Podagrycznik pospolity

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Podagrycznik pospolity . Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Aegopodium podagraria

Rodzina:

selerowate - Apiaceae (Umbelliferae)

Kolor kwiatu:

biały

Liście:

pierzaste

Forma kwiatu:

kwiat o pięciu płatkach

Charakterystyka:

podagrycznik pospolity wytwarza czołgające się i rozgałęzione kłącze, które rośnie tuż przy powierzchni. Wyrasta z niego pusta w środku łodyga. Jest wyprostowana i naga, rozgałęzia się w górnej części. Liście w zależności od położenia mają odmienny kształt. Dolne są podwójnie trójlistkowe o jajowatych listkach z piłkowanymi brzegami. Liście górne natomiast są pojedynczo trójdzielne, a listki są podłużne. Wszystkie osadzone są na ogonkach, które rozszerzają się w pochwy. Na samym szczycie łodygi rozwijają się drobne kwiaty zebrane w rozłożysty baldach. Płatki korony są białe, ostro zakończone i podwinięte do środka. Po zapyleniu zawiązują się małe, podłużnie jajowate rozłupki.

Gleba:

gliniasta, wilgotna,  zasobna w azot

Forma życiowa:

bylina, roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

lasy i zarośla liściaste, wilgotne parki i ogrody, także pod płotami

Okres kwitnienia:

od czerwca do lipca

Wysokość:

od 60 do 90 cm

Właściwości:

liście podagrycznika można używać do sałatek i spożywać jak szpinak. Jest to roślina lecznicza, stosowana przeciwzapalnie i moczopędnie.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki