Pokrzyk wilcza jagoda

Pokrzyk wilcza jagoda Pokrzyk wilcza jagoda

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Pokrzyk wilcza jagoda . Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Atropa belladonna

Rodzina:

psiankowate - Solanaceae

Kolor kwiatu:

brunatnofioletowy

Liście:

jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

pokrzyk wilcza jagoda wytwarza grube i walcowate kłącze. Wyrasta z niego wyprostowana, kanciasta łodyga. Silnie się rozgałęzia, a jej zdrewniałe pędy tworzą krzaczasty pokrój rośliny. Na całej powierzchni gałązek wyrastają na ogonkach liście. Mają jajowaty lub eliptyczny kształt i są ostro zakończone. Liście są charakterystycznie ułożone, zawsze większy obok mniejszego. W ich kątach pojawiają się kwiaty, które umieszczone są na zwisających, krótkich szypułkach. Korona ma dzwonkowaty kształt. Wewnątrz ma brunatnożółty kolor, zaś zewnątrz jest brunatnofioletowa. Kielich złożony jest z pięciu jajowatych listków. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje owoce, którymi są spłaszczone jagody. Po dojrzeniu zmieniają kolor z zielonego na intensywnie fioletowe.  

Gleba:

próchnicza, wapienna

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

tak

Występowanie:

lasy liściaste, zarośla, zręby

Okres kwitnienia:

od czerwca do lipca

Wysokość:

od 50 do 200 cm

Właściwości:

we wszystkich częściach rośliny znajdują się trujące substancje. Najwięcej jest ich w słodkawych owocach. Przez apetycznie wyglądające owoce często dochodzi do zatrucia zarówno dzieci jak i dorosłych. Oprócz szkodliwych właściwości roślina wykorzystywana była w medycynie jako środek przeciwbólowy i rozkurczowy.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki