Przylaszczka pospolita

Przylaszczka pospolita Przylaszczka pospolita

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Przylaszczka pospolita . Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Hepatica triloba

Rodzina:

jaskrowate - Ranunculaceae

Kolor kwiatu:

niebieski

Liście:

trójklapowe  

Forma kwiatu:

kwiaty wielopłatkowe

Charakterystyka:

przylaszczka pospolita ma czarne kłącze, z którego wyrastają wzniesione łodygi. Młode łodygi często są pokryte miękkimi włoskami. Bezpośrednio z kłącza na długich ogonkach wyrastają również odziomkowe liście. Blaszka liściowa złożona jest z trzech skórzastych klap – jej górna strona ma ciemnozielony kolor, natomiast od spodu jest purpurowa. Na bezlistnych łodyżkach rozwijają się niebieskie kwiaty. Okwiat złożony jest z sześciu części, które przypominają płatki. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w postaci drobnych orzeszków z krótkim dzióbkiem. Wraz z opadaniem kwiatów pojawiają się nowe liście.  

Gleba:

wapienna, próchnicza, gliniasta

Forma życiowa:

bylina, roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie, ale uznawana jest za kandydata na czerwoną listę

Występowanie:

lasy, zarośla

Okres kwitnienia:

od marca do maja

Wysokość:

od 8 do 20 cm

Właściwości:

dawniej używana w medycynie ludowej jako środek działający wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Obecnie nie jest zbierana, ponieważ jest narażona na wyginięcie.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki