Przytulia właściwa

Przytulia właściwa Przytulia właściwa

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Przytulia właściwa. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Galium verum

Rodzina:

marzanowate - Rubiaceae

Kolor kwiatu:

żółty

Liście:

lancetowate

Forma kwiatu:

kwiaty o maksimum czterech płatkach

Charakterystyka:

przytulia właściwa wytwarza kłącze z cienkimi rozłogami, z którego wyrasta wyprostowana lub lekko pokładająca się łodyga. W dolnej części jest obła, natomiast w górze staje się bardziej czterokanciasta. Rozgałęzia się na kilka nagich lub delikatnie omszonych gałązek, na których rosną wąskie liście o silnie podwiniętych brzegach. Liście pokryte miękkimi włoskami ustawione są w nibyokółkach w liczbie od ośmiu do dwunastu. Mają ciemnozieloną górną powierzchnię blaszki i bladą spodnią. Na szczycie łodygi zebrane są kwiaty tworzące gęste wiechy. Kwiaty składają się z czterech żółtych płatków korony. Po przekwitnięciu roślina wytwarza owoce w postaci rozłupek.

Gleba:

sucha, zasadowa

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

suche i półsuche łąki, przydroża, miedze, widne zarośla

Okres kwitnienia:

od lipca do września

Wysokość:

od 30 do 100 cm

Właściwości:

roślina jest używana do produkcji sera, ponieważ zawiera substancję ścinającą mleko. Stosowana jest też przeciwko chorobom żołądka.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki