Psianka słodkogórz

Psianka słodkogórz Psianka słodkogórz

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Psianka słodkogórz . Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Solanum dulcamara

Rodzina:

psiankowate - Solanaceae

Kolor kwiatu:

fioletowy

Liście:

jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

psianka słodkogórz jest półkrzewem o licznych pnących łodygach. Starsze łodygi są zdrewniałe i kanciaste, natomiast młode gałązki pokryte są krótkimi, delikatnymi włoskami. Rosną na nich sercowato-jajowate liście o zaostrzonych wierzchołkach, posiadające u nasady jedną lub dwie łątki wyrastające z każdej strony. Na szypułkach osadzone są kwiaty tworzące boczne, luźne baldachogrona. Kwiaty mają fioletową koronę złożoną z pięciu ostro zakończonych łatek. W środku występują intensywnie żółte pylniki. Po przekwitnięciu roślina wytwarza jajowate jagody o szkarłatnej barwie.

Gleba:

żyzna, bogata w azot i składniki pokarmowe

Forma życiowa:

roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

cieniste zarośla, brzegi zbiorników wodnych, olszyny

Okres kwitnienia:

od czerwca do sierpnia

Wysokość:

od 30 do 180 cm

Właściwości:

dawniej roślina była używana jako środek rozkurczowy, jednak łatwo ją przedawkować i może dojść do zatrucia. Trujące są przede wszystkim jej owoce, które z powodu apetycznego wyglądu są często zjadane przez dzieci.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki