Rzodkiew świrzepa (Łopucha)

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Rzodkiew świrzepa (Łopucha). Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

aphanus raphanistrum

Rodzina:

kapustowate - Brassicaceae

Kolor kwiatu:

jasnożółty

Liście:

dole lirowate, górne lancetowate

Forma kwiatu:

kwiaty o maksimum czterech płatkach

Charakterystyka:

rzodkiew świrzepa wytwarza wyprostowaną i rozgałęzioną łodygę. W dolnej części pokryta jest szorstkimi włoskami, natomiast im wyżej tym jest ich mniej, aż w końcu na samej górze jest naga. Liście odziomkowe osadzone są na ogonkach, mają lirowaty kształt o nierówno ząbkowanych łatkach. Liście rosnące na łodydze w górnej części są lancetowate i siedzące. Krawędzie są nieregularnie ząbkowane. Na wierzchołku rośliny pojawia się gęsty groniasty kwiatostan. Kwiaty cechują się szeroko i płasko rozłożonymi płatkami. Korona jest jasnożółta z nerwami zabarwionymi na fioletowo. Po przekwitnięciu roślina wytwarza owoce w postaci podłużnych łuszczyn.

Gleba:

piaszczysta lub gliniasta, nie wapienna

Forma życiowa:

roślina jednoroczna, zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza: 

nie

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

pola, ogrody, miejsca ruderalne

Okres kwitnienia:

od maja do czerwca

Wysokość:

od 15 do 60 cm

Właściwości:

rzodkiew świrzepa uznawana jest jako wskaźnik kwaśnego odczynu górnej warstwy gleby. Jest prawdopodobnie dziką formą uprawnej formy rzodkwi zwyczajnej.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki